Polštářkové mantinely pro bezpečí vašeho miminka a jak o ně pečovat

Jak by měly vypadat polštářkové mantinely v postýlce vašeho miminka a proč jsou tolik užitečné? Odpověď na tyto otázky a ještě něco navíc najdete v následujícím článku. Dočtete se, které materiály jsou pro tento druh polštářků nejlepší, jakou funkci mají plnit a jak se o ně správně starat, aby vám vydržely třeba ještě pro druhé, třetí či dokonce čtvrté děťátko. Jste-li maminka v očekávání, budoucí tatínek, nebo třeba tchýně, která chce koupit hezký dárek pro vnoučátko, udělejte si chvilku na tyto řádky.

Polštářkové mantinely do postýlky i mimo ni

éMalé děti jsou v prvních letech svého života přirozeně neohrabané. Teprve se učí plazit, lézt, stavět na nožičky, a to vše se neobejde bez pádů a nárazů. Abyste předešli úrazům a bolístkám způsobeným těmito karamboly, poslouží vám skvěle právě speciální polštářkové mantinely. Ty se dají využít do postýlky, kde tráví batole čas nejen když spinká; také jimi můžete obložit některá riziková místa, jako jsou například ostré rohy lavice. Stejně tak je lze využít jako zátaras na podlaze. Batole se bude pohybovat v okolí mantinelů a nebude mu tak hrozit žádný úraz, jelikož vždy spadne či narazí do měkkého.

Široká variabilita provedení

Polštářové zábrany se prodávají v různých variantách. V postýlkách můžeme často vidět například dlouhé copánkové hady. Tyto zábrany slouží nejen jako stylový doplněk pokojíčku, ale jsou skutečně velmi praktické; vždyť jimi můžete obehnat téměř celý vnitřní obvod postýlky. Navíc se dají různě tvarovat, takže je snadno například smotáte do klubíčka, nebo nastavíte tak, jak vám a děťátku nejlépe vyhovuje.

Jiný typ představují svázané polštářky, jež tak tvoří dlouhý měkoučký pás. Tato varianta je vyšší a hodí se tak i pro starší děťátka. Ta se o ni mohou opřít zádíčky. Někdy se tyto polštáře dají od sebe oddělit, takže mohou posloužit i jinak.

Na materiálu záleží

Při výběru mantinelu vždy dbejte na to, aby byl použitý materiál pro miminko šetrný nejen z obou stran, ale i zevnitř. Jako výplň bude nejlepší volbou hypoalergenní silikonové vlákno, ve kterém se nedrží roztoči a je tak vhodné i pro citlivější děti. Navíc má výborné tepelně izolační vlastnosti a je velmi vzdušné. Co se týká vnějšího potahu, mezi nejoblíbenější textilie patří klasická 100% bavlna. Nejen, že se jedná o velice pevný a odolný materiál, který vydrží dlouhá léta, ale zároveň je na omak velmi příjemný a jemné dětské pokožce opravdu vyhovuje.

Jak na správnou údržbu

Pokud zvolíte vhodný materiál polštářových zábran, nemusíte si dělat hlavu s přílišnou údržbou. Abyste duté vlákno výplně nezničili, je dobré polštáře nosit několikrát do roka do čistírny. Chytrým řešením jsou také pratelné potahy. Zkuste volit takové mantinely, u nichž je možné horní vrstvu sundat a snadno ji vyprat v pračce. 100% bavlna zvládne praní na 40-60° C, avšak pokud jsou v ní příměsi jiné látky, například elastanu, doporučuje se praní na nižší stupeň. Vždy je potřeba se řídit štítkem uvedeným na výrobku, aby vydržel co nejdéle. Pokud jste ho omylem ustřihli a vyhodili, můžete se řídit následujícím pokyny pro praní:

  • Bavlna: 40-60° C, čistě bílé kousky je možné prát i na více stupňů
  • Len: 40° C
  • Viskoza: 30° C
  • Fleece nebo manžestr: do 30° C, perte vždy obrácené na ruby

A to už je funkci a péči o polštářkové mantinely opravdu všechno. Ať už vybíráte dárek pro vnouče nebo nakupujete výbavu do dětského pokojíku, měli byste vědět, že postýlka se bez tohoto praktického doplňku neobejde. V našem článku jste zjistili, jaké využití textilní zábrany mají, proč je při výběru potřeba zohlednit použitý materiál a jak se o ně správně starat.

A co používáte pro bezpečí vašeho miminka do postýlky i mimo ni vy? Máte už zkušenost s dětskými mantinely nebo si pomáháte dekami či polštáři, které máte na gauči? A co vám přijde praktičtější? Sdílejte s námi své názory v komentářích, rádi si je přečteme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *