Poradíme vám, jak vybrat sazbu pro elektrické vytápění

V období podzimu je nejvyšší čas začít řešit vytápění pro nadcházející sezonu. Elektřina patří ke způsobům vytápění, které jsou ekologické, tiché a nenáročné na údržbu. Dodavatelé elektřiny umožňují nastavit vhodnou sazbu pro různé způsoby vytápění.

Vytápění elektřinou můžeme rozdělit podle vhodných sazeb za elektřinu na akumulační a přímotopné. Zvláštní skupinou je vytápění tepelným čerpadlem, které vyžaduje už poněkud vyšší počáteční investici, ale patří mezi vůbec ty nejúspornější. Jak si ale dále vysvětlíme, tepelné čerpadlo můžete mít i v malém bytě.

Akumulační vytápění

Zdrojem tepla jsou akumulační kamna, která možná znáte z bytů svých babiček. Moderní „akumulačky“ mají stále své místo na mezi topidly a zdaleka se nejedná o rozměrná kachlová kamna. Rozměrově je můžeme přirovnat k většímu radiátoru s hladkým povrchem, kde dole mají mřížku s průduchy, odkud vyfoukávají teplý vzduch. Teplo rovněž produkují sáláním po celém svém povrchu. Uvnitř kamen jsou cihly s vysokou schopností akumulace tepla, které jsou protkány odporovými topnými tělesy.

V rámci 8 nebo 16 hodin nízkého tarifu se topná tělesa rozžhaví a nahřívají cihly v kamnech. Mezi cihlami a povrchem je dodatečná izolace, která v nich udrží naakumulované teplo na dalších několik hodin, kdy platí vysoký tarif. V této době neplatíte za nahřívání kamen, ale pouze jejich vybíjení, které probíhá pomocí ventilátoru nebo sáláním.

Přímotopy a elektrokotel

Přímotop je velice jednoduché zařízení, které pomocí rozžhaveného topného tělesa ohřívá okolní vzduch. Podobně pracuje elektrokotel, ale s tím rozdílem, že topné patrony jsou ponořeny do vody, která je dále rozvedena do radiátorů nebo podlahového vytápění. Výhodou přímotopného vytápění je prakticky okamžitý náběh na plný výkon po jeho zapnutí. Přímotopná sazba zahrnuje 20 hodin nízkého tarifu rozdělených v rámci celého dne.

Vytápění tepelným čerpadlem

Moderní a ekologické vytápění, které využívá teplo z přírodních zdrojů. Těmi mohou být země, voda nebo vzduch. V našich podmínkách se nejčastěji setkáme s čerpadlem vzduch – vzduch. To můžete mít překvapivě nainstalované i v malém bytě, ve formě klimatizace s funkcí inverteru. V létě ho využijete i na chlazení místností. V sazbě pro tepelné čerpadlo získáte 22 hodin nízkého tarifu za elektřinu.

Najděte si porovnání cen elektřiny

Výběrem vhodné sazby pro vytápění ušetříte nemalé peníze. Pokud se naučíte pracovat s časy, kdy je aktivní nízký tarif, můžete do této doby přesouvat i jiné energeticky náročnější činnosti jako je praní, žehlení nebo vaření. Rozvržení provozu nízkého a vysokého tarifu najdete na webových stránkách distributora. I ceny za nízký tarif se ale liší napříč dodavateli.

K jejich porovnání slouží kalkulačka elektřiny, která vám jasně ukáže, jaký z dodavatelů má nejzajímavější ceny ve vašem regionu. Jistotu výhodné ceny potom získáte u společnosti Centropol, která v případě, že vám dominantní dodavatel nabídne nižší cenu, tak jí okamžitě dorovná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *