Šetřit na dětech – ano či ne?

Jasně, že ano. Ovšem, nejdříve je nutné se nad tím trochu zamyslet a šetření si naplánovat. Dobře se dá ušetřit například na oblečení, hračkách, plenách, ale i na stravě – a vše to jde udělat tak, aby to ve výsledky bylo ve prospěch vašeho dítěte i vašich peněz!

Jak na to? Nápadů a tipů je hodně, zde jsou ty základní. Ostatní si už pak odvodíte a vymyslíte sami.

Používejte použité

Nákup dětského oblečení v bazaru nebo v second handu, to není žádná novinka. O této možnosti ví spousta rodičů, ale mnozí ji považují za něco ponižujícího a podřadného, prodávaného oblečení se navíc i štítí.

Nemusíte se přemáhat a nakupovat ve velkých kamenných nebo internetových bazarech, kde neznáte původ prodávaného oblečení. Můžete nakupovat od konkrétních rodin, kde víte, že oblečení opravdu bylo jen v rodině a před prodáním se neválelo ve velkém průmyslovém skladu plném bůhví čeho.

Použité oblečení je třeba u miminek téměř netknuté. Miminka jednak zezačátku jen leží a jednak z oblečení velmi rychle vyrostou. Po tříletém prckovi asi moc nepůjde použít tepláky nebo rukavice. Trika, mikiny čepice a bundy však většinou ano.

A ten zbytek, co jste nesehnali v bazaru, nakupujte tam, kde se kvalita prodává co nejlevněji. Zkuste třeba Pepco leták – dětské tepláky tu pořídíte klidně i do stovky. No a pak je také můžete prodat. Nebo schovat mladšímu sourozenci.

Používejte i použité boty

Hodně dlouho se mezi lidmi traduje, že boty se dědit nebo nosit druhým dítětem nemají. Jde však o klamavou marketingovou kampaň, která má za cíl jen vytáhnout z rodičů více peněz za boty pro děti. Ortopedové a pedologové vám řeknou, že pokud dítě, co v botách chodilo, nemělo vyloženě vadu nebo deformaci postavení nohy, klidně po něm může boty nosit i další dítě.

Tady je však nutno dodat, že musí jít o boty kvalitní. Vyhráno máte tehdy, když v okolí znáte rodiče s dítětem o kousek větším, než je to vaše. Můžete si u nich pak zamluvit všechny použité kvalitní boty – pokud se nohy tedy onoho dítěte vyvíjejí normálně.

Hlídejte si slevy a akce

Všimněte si, že jsme napsali „Hlídejte si slevy a akce“, nikoliv „Nakupujte ve slevách a akcích“. Jistě už také víte, že není akce jako akce. A není sleva jako sleva. Čeští obchodníci na to často jdou mazaně a slevu vztáhnou k období, kdy cenu výrobku vyšponovali nahoru. Jak to poznáte? Tak, že u jiného výrobce stojí toto zboží skoro stejně, i když ve slevě vůbec není.

Dokonale vám v tomto boji pomohou například „hlídací psi“ nebo srovnávací portály cen zboží. Hlídací psy si můžete stáhnout i jako aplikace do mobilu. A často jsou i součástí služeb oněch srovnávacích portálů.

Kombinujte slevy, kupony, bonusové programy i cashbacky

Někdy se podaří – eshop nabídne zboží ve slevě, ještě u něj platí i slevový kupon, nakoupíte tu přesměrováním z casbackového portálu a navíc díky programu tohoto eshopu ještě dostanete bonusové bodíky na další nákup. Takto se dá ušetřit třeba i 30 procent.

Nepodaří se to vždycky. Vy ale vždycky věnujte čas hledání co nejvíce možných cestiček ke snížení výsledné ceny nákupu.

Nebojte se rozbaleného zboží nebo zboží s poškozeným obalem

Obchodníci, respektive e-shopy, mohou nabízet i rozbalené zboží (které někdo vrátil) nebo zboží s poškozeným obalem. Nemusíte se ho obávat, protože nabízeno může být jen tehdy, když je funkční a když jej obchod jako „rozbalené“ nebo „s poškozeným obalem“ označí.

I na toto zboží se vztahuje klasická záruka. Také ho můžete do 14 dní bez udání důvodu vrátit. Zde je potřeba pamatovat na základní rozdíl – u zboží reklamovaného (pokud je reklamace oprávněná) platí poštovné eshop. U zboží vraceného bez udání důvodu musíte peníze na poštovné vzít z vaší peněženky.

Jsou nutné jednorázové pleny? (jistěže ne)

Velká otázka. Mnoho maminek pohodlně nakupuje jednorázové pleny, ale pak naplákají, že nemají peněz nazbyt. Není se co divit, jednorázové pleny jsou velmi drahé. Oproti tomu pleny látkové jsou sice velkým nákladem na začátku, ale pak je jen používáte a perete (nežehlíte!).

Látkové pleny dnes už mají speciální materiály, střihy. A manipulace s nimi je neskutečně jednoduchá. Stačí vyprat a pověsit. Plenkové kalhotky jsou rostoucí, dobře sedí. Během toho, co bude miminko růst, už nebudete muset kupovat žádné další.

Jsou nutné kupované dětské výživy? (pokud nemáte zahrádku, tak ano)

Dětské výživy jsou velkou kapitolou. Ale to hlavní, co o nich musíte vědět, je fakt, že pro jejich výrobu jsou nutné nezávadné potraviny. Ty mají stanoveny mnohem nižší limity škodlivin, než je tomu u potravin pro dospělé, kterých jsou plné regály supermarketů.

Není brokolice jako brokolice a není jehněčí maso jako jehněčí maso. To, co se používá na výrobu dětských výživ, podléhá přísnějším pravidlům. Pokud nakoupíte brokolici a jehněčí v běžném obchodě a připravíte z něj dítěti mixovaný oběd doma, může být plný pro dítě nebezpečných látek. U dětské výživy ze skleničky by se to stát nemělo. Takže tady jen hlídejte cenové nabídky.

Vynalézejte nové hračky

Malé dítě vůbec nepotřebuje speciální drahé hračky. Stačí mu to, co se doma běžně používá. Jen velikost a bezpečnost věcí musíte posoudit podle věku a vývoje dítěte. Půlročnímu prckovi třeba nedáte přesypávat čočku lžičkou z mističky do mističky. Ale až bude mít rok a pů, už to pod vaším dohledem zvládne.

Dítě zapojujte do domácích prací a půjčujte mu to, s čím doma zacházíte. Na pomazlení pak stačí měkká plyšová hračka nebo jen malý měkký polštářek. Zajímavá hračka se dá udělat z čehokoliv. Třeba i z větších, dobře omytých a hezky nabarvených kamínků.

Nechte se obdarovat

Blíží se prckovy narozeniny či svátek? Tak vymyslete, co mu mohou příbuzní a známí koupit. Případně to po domluvě s nimi kupte sami a jen si věci nechte proplatit. I tak se dá vhodně ušetřit pár výdajů. A nezapomeňte, že ročním a starším dětem pak dárky musejí předávat ti, kdo je financovali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *