Vhodně zvolený podnikový informační systém zefektivní chod firmy

Každá dobře fungující firma jednoho dne dospěje do fáze, kdy se neobejde bez podnikového informačního systému. Jenomže ne všichni majitelé a manažeři mají ucelenou představu o tom, co může vhodně zvolený systém firmě přinést. Je to i váš případ? Pak se začtěte do následujícího přehledu. Prozradíme vám, proč byste neměli s pořízením informačního systému váhat.

Ujasněte si pojmy

Podnikové informační systémy jsou obecně označovány jako ERP systémy (Enterprise Resource Planning – podnikové plánování zdrojů), což není zcela přesné, protože ERP slouží pro plánování a automatizaci výrobního procesu. Podnikové informační systémy se přitom používají také v nemocnicích a v dalších nevýrobních oborech.

Standardizace procesů

Hlavní výhodou informačních systémů je standardizace procesů. V praxi to znamená, že se po implementaci provádí jednotlivé úkony vždy stejným způsobem. Například účetní program dostane na starost určitý pracovník, a tak to taky zůstane. Aby byla standardizace procesů efektivní, musí být nastavena podle nejlepšího známého způsobu, jak je možné daný proces provést (tzv. best practices).

usetrito.cz_saul_cz_01

Zastupitelnost pracovníků a eliminace nestandardních řešení

Zastupitelnost pracovníků úzce souvisí se standardizací procesů. Jednotlivé úkoly může provádět každý pracovník s příslušným oprávněním.

Díky standardizaci procesů nebude docházet k obcházení některých úkonů a podvodům ze strany pracovníků (např. vyplňování výkazů ex post apod.). Zaměstnanci nebudou moct používat firemní vybavení na melouchy, protože by systém zaznamenal prodlevu nebo nepřiřazený provoz.

Další výhody

Implementace podnikového informačního systémů přinese vaší firmě i jiné výhody. Standardizace procesů obvykle vede k celkovému zrychlení či možnostem delegace pravomocí a vyvozování osobní zodpovědnosti. Manažerský informační systém pak umožňuje přesnou a okamžitou evidenci dat, zpracování informací a jejich další využití při plánování budoucího rozvoje firmy.

Efektivním řešením je využití informačního systému RIS od společnosti Saul IS. Jaké výhody tento erp systém může přinést právě i vám se dozvíte ve videu níže.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář