Vhodně zvolený podnikový informační systém zefektivní chod firmy

Každá dobře fungující firma jednoho dne dospěje do fáze, kdy se neobejde bez podnikového informačního systému. Jenomže ne všichni majitelé a manažeři mají ucelenou představu o tom, co může vhodně zvolený systém firmě přinést. Je to i váš případ? Pak se začtěte do následujícího přehledu. Prozradíme vám, proč byste neměli s pořízením informačního systému váhat.

Obsah článku

Ujasněte si pojmy

Podnikové informační systémy jsou obecně označovány jako ERP systémy (Enterprise Resource Planning – podnikové plánování zdrojů), což není zcela přesné, protože ERP slouží pro plánování a automatizaci výrobního procesu. Podnikové informační systémy se přitom používají také v nemocnicích a v dalších nevýrobních oborech.

Standardizace procesů

Hlavní výhodou informačních systémů je standardizace procesů. V praxi to znamená, že se po implementaci provádí jednotlivé úkony vždy stejným způsobem. Například účetní program dostane na starost určitý pracovník, a tak to taky zůstane. Aby byla standardizace procesů efektivní, musí být nastavena podle nejlepšího známého způsobu, jak je možné daný proces provést (tzv. best practices).

usetrito.cz_saul_cz_01

Zastupitelnost pracovníků a eliminace nestandardních řešení

Zastupitelnost pracovníků úzce souvisí se standardizací procesů. Jednotlivé úkoly může provádět každý pracovník s příslušným oprávněním.

Díky standardizaci procesů nebude docházet k obcházení některých úkonů a podvodům ze strany pracovníků (např. vyplňování výkazů ex post apod.). Zaměstnanci nebudou moct používat firemní vybavení na melouchy, protože by systém zaznamenal prodlevu nebo nepřiřazený provoz.

[youtube id=“acC991sM9cY“ width=“600″ height=“340″ position=“left“]

Další výhody

Implementace podnikového informačního systémů přinese vaší firmě i jiné výhody. Standardizace procesů obvykle vede k celkovému zrychlení či možnostem delegace pravomocí a vyvozování osobní zodpovědnosti. Manažerský informační systém pak umožňuje přesnou a okamžitou evidenci dat, zpracování informací a jejich další využití při plánování budoucího rozvoje firmy.

Efektivním řešením je využití informačního systému RIS od společnosti Saul IS. Jaké výhody tento erp systém může přinést právě i vám se dozvíte ve videu níže.

4.5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *