Vlasy stojí za speciální pozornost

Protože lidské tělo se skládá z mnoha částí, existuje mnoho pojmů a lékařských disciplín, jejichž význam uniká i mnoha pracovníkům z oboru. Stálo by za to udělat průzkum v běžné oblastní nemocnici, kolik jejich zaměstnanců by vědělo, s čím se chodí na trichologii. Takové oddělení se totiž všude nevyskytuje, takže se dá předpokládat, že jen zlomek dotázaných by správně tušil, že se jedná o vlasy. Nedávno zrozená lékařská specializace má před sebou velkou budoucnost a dá se očekávat její expanze. Co od specialisty jménem tricholog můžeme očekávat?

Copak nestačí kadeřník?

Nemusíme se vracet zrovna do středověku, abychom si mohli představit překvapení na tváři lidí z předchozích generací, že existuje něco jako doktor na vlasy. Vždyť dokonce i psychiatři si museli dlouho a těžce prosazovat své právo na život. A otázky ohledně toho, co vlastně znamená zdraví vlasů, jsou docela přirozené. Jejich barva a další vlastnosti se dědí, lesku a síle se dá pomoci výživou vnitřní a vnější a objem nebo barevnou změnu dokáže dodat nějaká ta chemie. “Kštice s problémem” nebolí ani neohrožuje na životě, takže co vlastně chceme léčit?

Nemoc vlasů je jejich absence

Jenže omyl! Současná medicíny si za svůj úkol vytyčila také spravování estetické stránky lidského organismu. Pokud lékař svým věděním a prostředky dokáže tělo spravit tak, že se přiblíží k ideálu krásy – přinejmenším podle představ jeho majitele – má dokonce povinnost to udělat. Pacienti nevyhledávají odborníka kvůli změně bary nebo snad odstranění šedin, k trichologovi se chodí tehdy, když je vlasů méně, než je zdrávo. On totiž provádí zahušťování vlasů. Co to je a jak to probíhá?

Jde o radikální chirurgickou akci, na místa s chybějícím porostem se transplantují štěpy s vlasovými kořínky z obdařenějších míst hlavy. Zatím se daří provádět pouze autotransplantace, to znamená, že úplně plešatí mají smůlu. Takzvaná proužek metoda (FUT) je ideální pro nenápadné provedení transplantace vlasů zejména u žen, protože s touto metodou bude zákrok pro ostatní jen stěží viditelný. Technikou FUT se ze zadní části hlavy odstraní pruh kůže, ze kterého se odeberou vlasy k transplantaci. Tyto vlasy se pak používají jednotlivě, např. na horní část hlavy. Po operaci se šev schová pod delšími vrchními vlasy. Je to výhoda, kterou opravdu ocení všichni pacienti s delšími vlasy. Druhá metoda je technika FUE, kdy se vyholí místo v zadní části hlavy, ze kterého se jednotlivě odstraňují chloupky s kořínky. Vlasy jsou poté připraveny v živném roztoku, než se jednotlivě vpravují na žádoucí místa.

Kromě operativních zákroků mají trichologové preparáty na podporu růstu vlasů a zastavení vypadávání. Jsou o dost silnější než klasické výživové doplňky. Lékaři ordinují hormonální terapie, minoxidilové terapie nebo výživu vlasového kořínku autologní krví a tzv. frakcí kmenových buněk. Poslední zmíněný postup je vhodný i pro podporu růstu implantovaných vlasů po transplantaci.

Plešatost je lepší než olysalost

Co se týče úplně plešatých jedinců, nemusí smutnit. I jim se v oboru blýská na lepší časy. Probíhají výzkumy ohledně možností darování vlasových štěpů a “výroby” umělých implantátů. Zatím jsou tu pro ně paruky nebo tetování vlasů. Nabízí se také hrdé nošení holé lebky. Jsou muži, kteří to umí, a pokud vystupují dostatečně sebevědomě, tak jim to sluší. Protože nepřítomnost vlasů na mužské lebce nepůsobí tak rušivě jako výrazný nedostatek v některých partiích. Prosvítající místa a chomáčky vlasů marně maskující proluky nebo kouty jsou důvodem k okamžité nápravě v případě obou pohlaví.

Jak hodláte řešit svou vlasovou nedostatečnost? Nosili byste někdy paruku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *