Zavěšení televize na stěnu není žádná věda

Máte v plánu zavěsit svou televizi na stěnu a nevíte, jaký nástěnný držák zvolit? Ničeho se nemusíte obávat, výběr vhodného držáku pro zavěšení televize není žádná věda.

V první řadě je nutné si ujasnit, jaký typ držáku budete potřebovat.

Pokud chcete mít televizi pouze zavěšenou na zdi a nepotřebujete s ní nijak manipulovat, tak vybírejte z fixních držáků – patří mezi nejlevnější a mívají nejmenší vzdálenost od zdi, což je často nespornou výhodou, ale pozor na zásuvky umístěné za televizí, kde je potřeba cca. 4-6cm odsazení televize od zdi. Tuto vzdálenost Vám fixní držáky nenabídnou, bude nutné zvolit držák např. sklopný.

Jak již název napovídá, sklopné držáky umožňují naklonění televize směrem dolů a u některých držáků i směrem nahoru. Ideální jsou v případě, že chcete zavěsit televizi do větší výšky, nebo pokud budete kdykoliv potřebovat změnit úhel pro pohodlné sledování obrazovky televize. Díky větší vzdálenosti od zdi jsou vhodné i v případě, že máte za televizí nezapuštěné zásuvky. Sklopné držáky jsou taktéž levné a stejně jako u fixních držáků se u nich nemá vesměs co pokazit.

Další typem držáků jsou otočné, někdy jsou taktéž nazývány kloubové nebo výsuvné. Tyto držáky Vám již umožní s televizí různou manipulaci: otáčení do stran, měnit vzdálenost televize od stěny (ideální v případě zapojování konektorů, USB apod. nebo i v případě, že budete chtít jen setřít prach), u většiny držáků je taktéž možnost naklápění. Některé otočné držáky jsou jednoramenné a některé jsou dvojramenné. Je mezi nimi několik rozdílů:

    

Jednoramenné otočné držáky umožňují větší otáčení televize do stran, v případě dostatečně dlouhého ramene i otočení televize kolmo ke zdi (o 90° vůči zdi). To Vám dvojramenné držáky neumožní, ale zase manipulace s nimi je plynulejší a snadnější. Mezi určitě mýty patří, že dvojramenné držáky mají vyšší nosnost a jsou pevnější – není to tak úplně pravda, u každého držáku je uvedena jeho nosnost, která nesmí být překročena. Velmi často mají dvojramenné držáky podobnou nebo stejnou nosnost jako jednoramenné. U dvojramenných držáků ale bývá větší instalační nástěnná plocha pro lepší rozložení celkového zatížení na zdi, což je ideální v případě, že nemáte klasickou cihlovou nebo betonovou zeď. Nicméně i některé jednoramenné držáky mají instalační plochu zvětšenou, především ty s větší délkou a větší nosností.

Pokud budete chtít televizí otáčet kolmo ke zdi, je nutné si změřit šířku televize (opravdu šířku, ne úhlopříčku). Pokud bude mít televize šířku 123cm (vesměs u všech Tv s úhlopříčkou 55“), tak je nutné, aby měl držák maximální délku alespoň 65cm (123cm rozdělte na polovinu, což je 61,5cm + rezerva minimálně 3,5cm = 65cm).

Rozdíly mezi držáky jsme si nyní vysvětlili, jak tedy vybrat ten správný držák? Je to opravdu snadné a budete potřebovat pouze 2 věci. Zjistit, jakou hmotnost má Vaše televize a jaký má VESA standard. Co je to VESA standard? Nic složitého, je to rozteč děr pro uchycení Tv na držák. Bývá uveden v technických specifikacích televize nebo si rozteč můžete změřit obyčejným metrem (otázka 30 vteřin), postup najdete zde:

Držák nevybírejte podle úhlopříčky televize, je to zažitá chyba a velmi často Vás zbytečně připraví o výrazně širší výběr z vhodných držáků a velmi často i o peníze. Proč nevybírat držák podle úhlopříčky televize je velmi snadné: různé televize mají různé hmotnosti, jedna 60“ televize může mít hmotnost 15kg a další 60“ televize hmotnost 30kg. Čím větší hmotnost, tím bývá větší i VESA standard, u 15kg televize bude VESA např. 200×200 a u televize s hmotností 30kg může být VESA i 600×400. Na tu lehčí televizi pak můžete použít jakýkoliv držák s nosností 15kg (ano, skutečně stačí držák s nosností 15kg, není nutné mít žádnou rezervu, ta je již v nosnosti držáku započtena) s VESA 200×200. Pokud budete vybírat držák podle úhlopříčky, tak žádný výrobce nebude mít na obalu uvedeno, že držák s nosností 15kg a VESA standardem 200×200 je vhodný na televizi 60“, to bývá na držácích s nosností např. 40kg a VESA standardem minimálně 400×400. Takže byste si výrazně zmenšili výběr a vesměs čím větší držák s vyšší nosností, tím i dražší, takže i o peníze.

Pokud byste si chtěli nechat s výběrem držáku poradit od specialisty, doporučujeme společnost Fiber Mounts s.r.o., která má dlouholetou specializaci a tradici, držáky nabízí již od roku 2008 a ve své nabídce má pouze prověřené kvalitní držáky. Jelikož se jedná o autorizovaného distributora, tak zde nakoupíte za výborné ceny a zboží Vám bude odesláno obratem.

Odborné poradenství od společnosti Fiber Mounts s.r.o.

Stejná pravidla platí i při výběru vhodného držáku na monitory a různé displeje. Vybírejte skutečně dle hmotnosti a VESA standardu Vašeho přístroje, budete tak mít velmi široké spektrum výběru.

Z kvalitních držáků, které patří mezi skutečně špičkové a zároveň cenově dostupné bychom Vám doporučili značky NB (North Bayou), Ergosolid, Fiber Novelty, Edbak, Fiber Mounts, OMB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *