Bezhotovostní operace

Bezhotovostní operace jsou veškeré finanční operace, které probíhají bez fyzické účasti měny. Mezi bezhotovostní operace se řadí veškeré elektronické bankovní převody a platby kartou přes internet či u obchodníků. Jedná se o to, že jsou peníze z jednoho účtu strhnuty a na druhý jsou připsány, aniž by s nimi kdokoliv disponoval v hotovosti. Tento způsob je v dnešní době masově využíván především díky větší rychlosti, bezpečnosti, spolehlivosti a pohodlnosti oproti operacím hotovostním.

Bezhotovostní platba

Zpravidla se jedná o platbu kartou u obchodníků (v obchodech, restauracích) nebo na internetu (eshopy, online služby).

Bezhotovostní transakce

V případě bezhotovostních transakcí v bance nebo družstevní záložně se jedná o platby z účtu na účet. Banka na základě příkazu k úhradě platí například z našeho účtu závazky vůči našim dodavatelů nebo nám naopak na účtu peníze přibudou od našich odběratelů za pohledávky.

Banka s penězi fyzicky nemanipuluje nebo nepracuje, jejich pohyb se projeví pouze přírůstkem nebo úbytkem na bankovním účtu. Banka pravidelně informuje o pohybech na účtu pomocí výpisů z účtu.

Výhodou je pro obchodníky je však mnohem více. Díky urychlení plateb se například snížily čekací doby a obchodník zvládne obsloužit více zákazníků za stejnou dobu. Vydělá tedy více. Někteří také oceňují nižší objem přijaté hotovosti v pokladnách a jednodušší manipulaci s hotovostí, a tím pádem i nižší riziko krádeže.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *