Chytrý telefon

Chytrý telefon, nebo také smartphone, je telefon s pokročilými funkcemi. Mezi charakteristické znaky patří otevřený operační systém a možnost instalovat aplikace. Patří sem dnes nejrozšířenější Android a Apple iOS, systém Windows je na vedlejší koleji, Symbian patří minulosti a existuje i několik dalších.

Obsah článku

Výhody chytrého telefonu

Velkou výhodou chytrých telefonů je možnost přizpůsobení. Díky možnosti instalace aplikací třetích strach slouží nyní smartphone k daleko větším možnostem, než pouze telefonování či zasílání SMS. Tyto aplikace si uživatel snadno stáhne přes specifické internetové obchody jednotlivých provozovatelů operačního systému. Nejčastěji se jedná o Google Play či App Store. Aplikace bývají zdarma, či za poplatek. Kromě aplikací, které je možné pohodlně stáhnout, nabízí chytrý telefon už velké množství utilit či kancelářských balíčků ve svém základu.

Nevýhody chytrého telefonu

U chytrých telefonů existují i určité nevýhody, které jsou spojené s náročnými požadavky na funkce. Jedná se například o slabou výdrž baterie (zejména díky velkému displeji), větší rozměry oproti běžným mobilním telefonům a nebezpečí virů ze stahování aplikací či využívání mobilního internetového prohlížeče.

Jak jej vybrat?

Nechte si poradit

Ne od prodejce, který se potřebuje zbavit dva roky starého „ležáku“. Zeptejte se kamaráda, syna, vnuka, požádejte je o pomoc. Většina uživatelů chytrého telefonu má alespoň základní představu, co koupit, co raději ne.

Koukejte na parametry

Chtějte operační paměť alespoň 2 GB RAM. Paměť pro ukládání souborů nesmí klesnout pod 8 GB, jestli chcete hodně fotit, požadujte alespoň dvojnásobek. Vidíte špatně? Kupte si velký displej, to znamená úhlopříčku 5,5 palce a více.

Prohlédněte si displej. jestli při pohledu ze strany mění barvy, jděte dál. Pokud vybíráte na internetu, hledejte zkratku IPS.

Pokud u mobilu není uvedeno, jaký má procesor, nepočítejte s tím, že je rychlý (údaj „čtyřjádrový procesor“ nevypovídá naprosto o ničem). Zázraky se nedějí, jestli je telefon levný, má to důvod.

Dalším důležitým aspektem je i cena.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *