Nízkoenergetické domy

Nízkoenergetický dům  spotřebuje méně energie na vytápění než běžné stavby. Nízkoenergetický dům by neměl za rok spotřebovat více než 50 kWh tepla na metr čtvereční plochy. Pro srovnání, běžná novostavba dnes spotřebuje mezi 80–140 kWh tepla na metr čtvereční plochy a náklady na vytápění se tak každou zimu pohybují v řádech desítek tisíc korun (v závislosti na typu používaného paliva). Pro domy s nízkou spotřebou energie je důležitá volba orientace. Platí, že obytné místnosti nízkoenergetického domu by měly směřovat na jih. Pasivní solární zisky pak mohou pokrýt až 40 % tepla na vytápění.

Nízkoenergetické domy a izolace

Nízkoenergetické stavby mají svým majitelům přinést úsporu nákladů na vytápění. Klíčovým prvkem je proto kvalitní izolace, která nepropustí více tepla, než je nezbytně nutné.

Aby byl nízkoenergetický dům ještě více v souladu s přírodou, je možné použít izolace z přírodních materiálů, které mají nejen výborné izolační vlastnosti, ale dají se také recyklovat a nejsou tedy zátěží pro životní prostředí.

Pozornost je potřeba věnovat nejen izolaci fasády nízkoenergetického domu nebo střechy, ale také dalším prvkům, jimiž může unikat teplo, jako jsou například okna nebo dveře.

Nízkoenergetické stavby a větrání

Vzduch je pro život člověka nezbytný. Nízkoenergetické stavby jsou ale založeny na kvalitní izolaci, která má zabránit únikům tepla. Větrání okny je v nízkoenergetickém domě povoleno, nicméně tím majitel přichází o teplo (při jednohodinovém větrání se ztratí 50–70 % tepla).

Proto se v nízkoenergetických domech  obvykle používá nucené větrání s rekuperací tepla. Rekuperace zajistí výměnu vzduchu bez významných energetických ztrát. Kvalitní rekuperační zařízení mají účinnost zpětného zisku tepla kolem 90 %.

Vytápění v nízkoenergetickém domě

V nízkoenergetickém domě  nehledejte klasické otopné systémy. Obvykle se v něm využívají moderní technologie vytápění, jako jsou solární systémy, tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu. Pro ohřev vody jsou užívány solární kolektory.

Stát alternativní způsoby vytápění a ohřevu vody podporuje, proto je možné na tyto technologie získat dotaci. Aktuálně je možné získat dotaci na solární systém na ohřev vody a přitápění, na kotle na biomasu nebo na tepelné čerpadlo z programu Zelená úsporám.

Výhody nízkoenergetických domů:

  • snížení nákladů na vytápění
  • příjemné klima v interiéru po celý rok
  • nekompromisní tepelná izolace
  • ekologické bydlení šetrné k přírodě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *