Debetní karta

0
2498

Historie

Dnešní debetní karta vychází z principu dvou systémů. První systém se začal v Evropě používat v roce 1968 a karty sloužily ke kontrole při bezhotovostních platbách spolu s šekem a pro výběry hotovosti ve finančních institucích. Druhým systémem byly v USA používané ATM karty – karty pro výběry hotovosti z bankomatů pomocí PIN čísla, které byly později také použity k bezhotovostním platbám na platebních terminálech. První oficiální karta v Československu byla vydána v roce 1988 Živnobankou pro platby v Tuzexu. Dalším mezníkem byla karta pro výběry z bankomatu v roce 1992. O rok později se objevily první platební terminály.

Debetní karta je jedním z typů platebních karet. Od kreditní karty se liší tím, že debetní karta bývá spojena s bankovním účtem klienta, a umožňuje tak výběry a platby do výše jeho zůstatku. Klient tak čerpá peníze, které má skutečně k dispozici. V případě kreditní karty si klient při každé platbě a výběru bere úvěr, který musí většinou do předem stanoveného data splatit. Podobně jako kreditní karta může fungovat i debetní karta, která je navázána na běžný účet s kontokorentem.

Debetní karty přinášejí svým držitelům řadu výhod. Předně u sebe nemusí nosit příliš mnoho hotovosti. Peníze z bankovního účtu mají totiž neustále k dispozici. V případě ztráty peněženky se při rychlé blokaci, správně nastaveném denním limitu a pojištění karty netřeba bát zneužití karty. S hotovostí se však musí takový nešťastlivec většinou rozloučit.

Způsoby plateb kartou

Standardní debetní kartou lze platit více způsoby. Volba je vždy závislá na aktuální situaci. V současnosti můžeme nejčastěji využít tyto druhy plateb:

  1. Platba kartou s čipem u obchodníka: Po vložení do terminálu je vyžádán PIN kód. Ten je požadován kvůli autorizaci, samotný PIN kód se neposílá, zaslán je jen zašifrovaný ověřovací klíč.
  2. Platba bezkontaktní kartou: Pro provedení platby je nutné přiložit kartu k terminálu a vyčkat na dokončení transakce. U částek nižších než 500 Kč se obvykle nevyžaduje zadání PIN kódu.
  3. Online platba: Pro platbu kartou je nutné zadat několik informací z karty. Je to především číslo karty, platnost a CVC kód. U tohoto typu plateb je vhodné předem zvážit riziko poskytnutých informací konkrétnímu online obchodu nebo internetové stránce, je velké nebezpečí zneužití. Výhodnější je zřídit si takzvanou online kartu, která slouží jen k nákupům a platbám přes internet a lze si nastavením nižšího denního limitu plateb u této online karty chránit peněžní prostředky na účtu před zneužitím poskytovaných údajů
Rate this post

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno