Dlouhodobý úvěr

Dlouhodobý úvěr je půjčka od banky, nebo nebankovní instituce, kterou klient splácí několik let. Jedná se většinou o období splácení delší než 4 roky. Úvěry se splatností mezi jedním rokem a čtyřmi lety spadají do kategorie střednědobých úvěrů. Je-li splatnost v řádu několika týdnů nebo měsíců, jedná se úvěry krátkodobé.

Za dlouhodobé úvěry jsou považovány takové, které mají splatnost delší pěti let. Jako typický představitel každého hned napadnou hypotéky, ale jako dlouhodobé úvěr funguje i mnoho dalších, běžné spotřebitelské a hotovostní nevyjímaje.

Hypotéka, i ta americká

Úvěry ručené nemovitostí jsou nejčastěji právě dlouhodobé. Splatnost v některých případech dosahuje až 40 let a trpělivost poskytovatelů je v tomto případě způsobena právě tím, že úvěr je kvalitně zajištěn nemovitostí, která neztrácí svou hodnotu, ba naopak na ceně spíše nabývá.

Mezi oblíbené dlouhodobé úvěry patří i hypotéka americká, která je stejně jako ta běžná ručená nemovitostí, ale už není na nákup nemovitosti primárně určena. Peníze jsou poskytovány neúčelově, takže si s nimi dlužník může nakládat dle své libosti.

Leasing a úvěr na automobil

Další typické dlouhodobé úvěry, občas ale i úvěry střednědobé. V obou případech může být úvěr ručen vozidlem, respektive u leasingu není vozidlo ani ve vlastnictví dlužníka, dokud ten půjčku nesplatí.

Tyto půjčky mají také velmi nízký úrok a dlouhou splatnost – často jsou ještě výhodnější, než samotné hypotéky, protože úrok je zde vyvažován různými bonusy a slevami, například pojištěním v ceně, nebo snížením ceny o desítky tisíc korun. To je zapříčiněno snahou automobilek a prodejců vozidel motivovat k nákupu automobilů, které jsou zejména od roku 2008 velmi těžko udatelným zbožím, protože lidé v těžké ekonomické situaci více šetří a mají méně peněz, které se jim nechce tolik vrážet do moderních automobilů.

Hotovostní dlouhodobé úvěry

Dlouhodobé úvěry z řad hotovostních jsou spíše výjimkou. Některé společnosti ale nabízejí i úvěry na 5 i 7 let. U některých nebankovních subjektů se lze setkat i s půjčkou ručenou nemovitostí, která může mít delší splatnost, ačkoliv zde už můžeme mluvit spíše o americké hypotéce. Ta však v jádru není nic jiného, než hotovostní dlouhodobý úvěr ručený nemovitostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *